Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šestinedělí

Šestinedělí

Šestinedělí je období navazující na těhotenství a porod, během kterého se organismus ženy pozvolna navrací do stavu před otěhotněním.

Prvních 10 dní po porodu označujeme jako ranné šestinedělí, v tomto období se hojí rány po porodu a stabilizuje se tvorba mateřského mléka. V tomto období by měli být dítě a žena v bezprostředním kontaktu (podrobněji v sekci Porod, článek o bondingu). Pozdní šestinedělí končí zhruba po 6 týdnech.
Během šestinedělí si rodina zvyká na stálý denní režim s miminkem. V těle ženy stále dochází k hormonálním změnám, zejména ke stahování dělohy a spuštění laktace.
Miminko se v šestinedělí seznamuje s novým prostředím mimo dělohu, učí se komunikovat a jeho největší starostí je neustálý přísun mléka.

Praktické informace

Návštěva pediatra u Vás doma

Do týdne od porodu by Vás doma měl navštívit pediatr, který miminko zaregistruje do své péče, podrobně ho prohlédne a měl by Vám odpovědět na všechny vaše otázky.

 Naše tipy:

Dětského lékaře kontaktujte ještě před porodem a zjistěte si, zda je ochotný Vás přijmout (v porodnici po Vás budou chtít jeho jméno a kontakt)

Kontaktujte lékaře co nejdříve po příjezdu z porodnice (po porodu) a domluvte si s ním návštěvu

Napište si před příchodem pediatra napsat všechny otázky na papír

Ptejte se na vše co Vás zajímá a trápí (může Vám například poopravit techniku kojení)

Co musíte v prvních dnech po porodu zařídit

Vyzvednout rodný list dítěte: v prvních dnech po narození dítěte bude vašemu dítěti přiděleno rodné číslo, pro rodný list se rodiče po návratu z porodnice zastaví na matrice městské části. Nezapomeňte si do porodnice vzít oddací list (pokud nejste manželé, tak je nutné si před porodem vyřídit prohlášení o určení otcovství a jména dítěte, které s otcem dítěte vyřídí na matrice v místě trvalého bydliště - příklad tiskopisu zde. Pokud nebudete mít tuto formalitu vyřízenou, matrika neuvede otce v rodném listě a dítě bude mít automaticky příjmení po matce).

Vyřídit registraci dítěte u zdravotní pojišťovny: dítě je dnem narození automaticky pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny jako matka dítěte, do 8 dnů je však nutno na pracovišti okresní pobočky této pojišťovny provést registraci dítěte, k tomu je nutno přinést i rodný list dítěte.

Vyplnit a podat žádost o porodné: o porodné je nutno požádat u Odboru státní sociální podpory při Úřadu práce v místě trvalého bydliště. Porodné se vyplácí v jedné splátce, kterou obdržíte nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce ode dne rozhodnutí o přiznání dávky. Od ledna 2008 je vypláceno 13 000,- Kč za každé narozené dítě. Při narození více dětí najednou se částka násobí počtem dětí, které přišly na svět.

rovést platbu za komunální odpad: postupuje se stejně jako u dospělých plátců, za miminko se platí pouze poměrná částka (nepočítá se část roku před narozením dítěte).