Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. měsíc života dítěte

 

Vývoj dítěte - základní smysly a jejich funkce v 1. měsíci života

 

Čas nejde zastavit a už je to měsíc, co jste si odnášela vašeho drobečka z porodnice. Máte tedy za sebou první měsíc společného života s vaším miminkem. Je úžasné pozorovat, jak se má děťátko čile k světu, jak roste, přibývá na váze, jaké pokroky dělá každý den.

 

Pohyby - když miminko položíte na zádíčka, přitáhne paže k tělu, rozevírá a svírá pěstičky. Když ho položíte na bříško, obrátí hlavičku na jednu stranu, nohy zatáhne pod bříško a paže přitáhne k tělu s ručičkami zaťatými v pěst. Vleže na břiše dokáže na chvíli dokonce zvednout i hlavičku a otočit ji na stranu.

Hmat -používá dítě od narození. Pokožkou vnímá veškeré věci, které s ní přichází do styku, jeho oblečení, vaše oblečení a kůži, .. Rozezná, je-li prostředí studené, teplé, suché nebo vlhké. 

 

Zrak - dítě se narodí již s fungujícím zrakem, ale ten ještě není úplně vyvinutý. Přesto se neustále dožaduje očního kontaktu. Dokáže sledovat očima předměty ve vzdálenosti 15 – 25 cm, pokud se na něco zadívá, je těžké odpoutat jeho pozornost.

 

Miminko je citlivé na jasné světlo. Jestli mu svítí do očí, začne mrkat, mžourat a přivírat očička. Nejvíce dítě zajímají předměty, které se pohybují, líbí se mu hračky a leporela výrazných barev a tvarů. Musíte mu je držet tak, aby na ně vidělo. Tím vším dítěti pomáháte k rozvíjení vizuálních schopností.

 

Čich a chuť - již v prvním měsíci dokáže miminko rozlišit vaši vůni a vůni vašeho mléka od mléka jiné ženy. Rozeznává i chuť mateřského mléka a umělé výživy.

 

Hlas - během prvního měsíce se hlasové schopnosti dítěte projevují pouze pláčem a říháním, přesto se již v této době učí ovládat svaly úst a jazyka

Sluch - dítě slyší, otáčí hlavou po směru zvuku vašeho hlasu. Již od narození má sice dítě téměř tak dobrý sluch, jako dospělý, ale práh slyšitelnosti je u něho mnohem nižší. Ze spaní ho proto probudí všechny náhlé hlasité neznámé zvuky, ale přitom klidně spí při hlasitém nepřerušovaném zvuku (televize, rádio, vysavač, ...). V žádném případě, když dítě spí, nešeptejte a nenastolujte naprostý klid. Dítě by si rychle přivyklo a později by se budilo při sebemenším zvuku.
 

Spánek -  miminka většinu času během prvního měsíce prospí. Budí se jen na jídlo nebo když potřebují přebalit. V noci, pokud dítě není pokakané a samo se neozve, tak přebalovat nemusíte. Počáteční průměrná denní spotřeba plenek se pohybuje kolem 8 kusů.