Novorozenec
Novorozencem označujeme dítě od narození do věku 1 měsíce.
Porod v termínu:
Narození dítěte ve 38. až 42. týdnu.
Předčasný porod:
Porod před dokončeným 37. týdnem. Dolní hranice předčasného porodu je počínající 24. týden.
Porod po termínu - přenošený novorozenec:
Porod ve 42. týdnu těhotenství a více. Diagnózu lze stanovit podle tělesných známek při prvním vyšetření.
Zralý novorozenec
Zralý novorozenec je narozený ve 37. až 42. týdnu těhotenství. Toto gestační stáří (= čas, měřený v týdnech, v jehož průběhu bylo dítě v děloze matky) novorozence lze vypočítat podle poslední menstruace matky nebo podle prenatálního ultrazvukového vyšetření. Po narození se zralost novorozence určí zhodnocením nervově svalových a tělesných kritérií hned při prvním klinickém vyšetření, kdy se hodnotí jeho somatická a neuromuskulární zralost.
Zralý novorozenec je připraven na přechod z nitroděložního života na mimoděložní. Adaptace probíhá rychle a je dokončena během 1. dne života. Bezprostředně po porodu dochází k výrazným změnám v organismu dítěte, novorozenec začíná sám dýchat, mění se oběhový systém a činnost nervové soustavy.
Tělesná teplota po porodu bývá shodná s teplotou matky, ale pak rychle klesá. Novorozenec má totiž pouze velmi malé množství podkožního tuku a ani pohybem si sám ještě nedokáže vytvářet teplo. Ideální teplota pro novorozence je 33 stupňů Celsia, v chladnějším prostředí hrozí podchlazení.
V bdělém stavu má novorozenec otevřené oči, pohybuje končetinami. Při usínání mívá novorozenec nepravidelné dýchání, které se mění na pravidelné dýchání během hlubokého spánku.
Mezi znaky zralého novorozence patří:
výška kolem 50 cm
váha 2500 - 4000 g
obvod hlavičky 31 - 35,5 cm
obvod hrudníku 30,5 - 33 cm
nervový systém je vyvinut, ale není dostatečně integrován, spontánní hybnost je převážně reflexní, při úleku se dostavuje třes horních končetin
kůže je po porodu promodralá kolem úst a na dolních částech ručiček a nožiček. Po zahřátí je sytě červená, krytá mázkem, a to hlavně v záhybech. Na zádech a ramínkách mohou být jemné chloupky.
pupečník je přiměřeně silný s úponem ve středu břicha
na hlavě jsou jemné vlasy
nehty ke konečkům prstů nebo je překrývají, jsou velice ostré
plosky nohou jsou rýhované
končetiny - symetrické pohyby
ušní boltce jsou dobře vyvinuty
prsní žlázy - bradavky dostatečně pigmentovány
genitál je zralý
Nedonošený novorozenec
Nedonošený novorozenec je narozený před 37. týdnem těhotenství nezávisle na jeho porodní hmotnosti.
Nedonošenost může být způsobena:
ze strany matky - nízký věk rodičky, sociální problémy, onemocnění reprodukčních orgánů
ze strany plodu - infekce, hypoxie (způsobená částečným nedostatek kyslíku)
předčasným odtokem plodové vody
Nedonošené děti mohou trpět problémy respiračními, kardiovaskulárními, hematologickými, ledvinovým, mohou mít omezenou funkci trávicího ústrojí, bývají náchylnější k infekcím atd.
Přenášený novorozenec
Přenášený novorozenec se rodí po 42. týdnu těhotenství. Jsou to novorozenci, jenž překročí 280 dnů o více než 7 dnů. Přenášení novorozenci se často moc neodlišují od donošených novorozenců.
Většinou mají:
vyšší porodní hmotnost
dlouhé nehty
husté dlouhé vlasy
suchou olupující se kůži, chybí jim mázek
Pokud je funkce placenty nedostatečná, může být plodová voda zkalená. Je-li porod zpožděn o více než 3 týdny po stanoveném termínu porodu, riziko úmrtí novorozenců se trojnásobně zvyšuje.